Boeing 747 Özel Yolcu ve Kargo Uçak Kiralama Hizmeti

Boeing 747 Özel Uçak

Günümüzde Boeing 747 özel uçak kiralama hizmeti sunan hava yolu şirketleri, bu uçağı hem kargo hem de yolcu taşımacılığı için kullanabilmektedir. Üretimi devam eden ve birçok hava yolu şirketi tarafından büyük talep gören Boeing 747, özel uçak kiralama alanında da en fazla talep gören uçaklardan biri olmaktadır.

Boeing 747 Özel Uçak Kiralama

Çoğunlukla "Jumbo Jet" veya "Göklerin Kraliçesi" isimleriyle anılan Boeing 747 geniş gövdeli uçaklar sınıfına giren bir ticari yolcu ve kargo uçağıdır. Baş tarafında, kokpitin üst arka kısmında bulunan hörgüç şeklindeki çıkıntı havacılık dünyasında adeta ikonlaşmış ve B747'yi silueti en çok tanınan uçak haline getirmiştir. Hava taşımacılığında sıklıkla kullanıldığı gibi, Boeing 747 özel uçak kiralama aracılığı ile de yüz binlerce yolcuya hizmet vermektedir. Tarifeli uçuşların yanı sıra, özel olarak da kiralanabilen bu uçak, kargo taşımacılığında da kullanılabilmekte ve Boeing 747 özel uçak kiralama ile VIP şekilde kargo ya da yolcu hizmeti alınabilmektedir.

Boeing 747 Tasarımı

Yolcu uçağı olarak kullanılmakta olan B747'ler koltukların sökülmesi ve hörgücün altına bir kargo giriş çıkış kapısı monte edilmesi şeklinde süratli bir tadilattan geçirilerek kısa sürede kargo uçağına dönüştürülebilmektedir. Hem kargo hem de yolcu uçağı olarak kullanılması Boeing'in çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Özel hava yolu şirketleri de Boeing 747 özel uçak kiralama ile hem kargo hem de yolcu taşıma hizmeti vermektedir.

Boeing 747 Üretimi

Başlangıçta 400 adet B747 inşa edilmesinden sonra bu modelin üretiminin durdurulması planlanmış olsa da pazardan gelen yoğun talep üzerine üretimine devam edilmiştir. Nisan 2014 itibarı ile toplam 1487 adet B747'nin fabrika çıkışı yapılmıştır. Ayrıca inşasına devam edilen 51 adet daha B747 mevcuttur.

Yapılan çalışmalar sonucunda ihaleyi Lockheed'in gövde tasarımı ile General Electric'in motor dizaynının bir arada kullanıldığı C-5 Galaxy kargo uçağı kazanmış olsa da, Boeing tarafından bu ihale için tasarlanan model, yakın gelecekte havacılık ailesine güçlü bir şekilde katılacak olan B747'lerin tasarımının temelini oluşturmuştur. Kargo taşımacılığında günümüzde önemli bir yer tuttuğu gibi, Boeing özel uçak kiralama ile kargo hizmeti alan şirket ya da kişilerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Boeing 747 Üzerindeki Geliştirmeler

Nisan 1966'da Pan-Am şirketi tarafından ilk 25 adet sipariş B747-100 modeli için verilmiştir. İnşa çalışmalarına başlama aşamasına gelindiğinde, Boeing'in mevcut tesislerinin böylesine iri gövdeli bir uçağı inşa etmeye yeterli olmadığına karar verilmiş ve Washington yakınlarında Seattle'ın 48 kilometre kuzeyinde bir arazi satın alınarak Boeing Everett tesisi kurulmuştur.

Uçağın yapısal bileşenleri ve sistemleri üzerindeki işlevsellik ve mukavemet testleri inşa süreci boyunca devam etmiştir. İnşa esnasında kanat boyu uzatılmış ve flapların boyutları büyütülerek kanat yüzey alanında %21'lik bir artış sağlanmıştır.

Yüzey alanında artış sağlanmasıyla birlikte, yolcu kapasitesi de genişletilmiştir. Böylece Boeing 747'ler, yolcu uçakları klasmanında önemli bir yer edindiği gibi, özel uçak kiralama klasmanında da başarılı bir adım atmıştır. Geniş yolcu kapasitesi sayesinde Boeing 747 özel uçak kiralama alanında üstünlük sağlamıştır. Aynı zamanda kargo anlamında da avantaj sağlaması Boeing 747 özel uçak kiralama popülaritesini arttırmıştır.

İlk B747 Pan-Am'a 1969 sonlarında teslim edilmiştir. Bu uçağı projenin geç başlaması ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen dikkate değer bir sürede hazır edip teslimini gerçekleştiren ekip havacılık dünyasında "Increddibles-inanılmazlar" olarak anılmaktadır.

İlk Uçuş Testleri

Uçuş testlerinin ilerleyen aşamalarında bazı manevralar esnasında kanat mukavim elemanlarının aşırı zorlandığı tespit edilmiş ve daha sonra inşa edilen B747'lerin tasarımlarında bununla ilgili düzeltmeler yapılmıştır. Testler esnasında iniş takımlarında meydana gelen muhtelif sorunlar da giderildikten sonra B747 ilk kez 1969 yılında 28'inci Paris Air Show'da kamuoyunun beğenisine sunulmuştur. FAA yeterlilik sertifikası Aralık 1969'da alınmıştır.

Hem Yolcu Hem Kargo Taşıyabilen Boeing 747 Modeli

B747'nin ilk versiyonuna paralel olarak tasarlanan 747-200F kargo modeli hizmetine 1972 yılında Lufthansa şirketinde başlamış olup 105 ton kargo taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca 747-200FC sembol numarası ile anılan, yolcu uçağına da dönüştürülebilen veya hem yolcu hem de kargo taşımacılığında çift maksatlı olarak kullanılabilen bir modeli de mevcuttur. Bu model sayesinde, hava yolu şirketleri tek bir uçakla işlevi artırabilmektedir. Boeing 747 özel uçak kiralama hizmeti veren şirketler, bu modeli daha sık tercih etmektedir. Zira Boeing 747 özel uçak kiralama ile yolcu taşımacılığı yapılabilmekte hem de kargo hizmetleri sağlanabilmektedir. Geniş bir gövdeye sahip olması ve yolcu kapasitesinin birçok uçaktan fazla olması sebebiyle yolcular tarafından da sık tercih edildiğinden, Boeing 747 özel uçak kiralama talepleri oldukça fazladır.

Ekonomik Krizin Etkileriyle Yeni Tasarımlar

1973 yılında yaşanan büyük küresel ekonomik kriz havayolu taşımacılığına olan rağbetin azalmasına ve dolayısıyla B747 gibi büyük gövdeli ve çok koltuklu uçakların zarar etmesine sebep olmuş, bu durum yeni uçak siparişlerinin durmasına yol açmıştır. Boeing bu krizi B747'nin tasarım aşamasında geliştirilen, yolcu uçaklarının kargo uçağına dönüştürülmesi prosedürünü müşterilerine önererek ve hayata geçirerek aşmıştır. Bu konseptin havacılık piyasasında talep bulması üzerine 80'li yıllarda, hem yolcu hem de kargo taşımacılığında kullanılabilen B747-300 ve B747-400 modelleri geliştirilmiştir.

B747-200'lerin ardından geliştirilen ve orjinalinde yolcu taşımacılığı için tasarlanmış olan B747-300 model uçaklar 2000 yılından itibaren isteyen müşteriler için kargo uçağına dönüştürülmeye başlanmıştır. Bu şekilde B747'lere gösterilen ilgi de arttığı gibi, Boeing 747 özel uçak kiralama hizmet ve talepleri de artış göstermiştir. Boeing 747 özel uçak kiralama ile kargo taşımacılığı yapılabilmesi ve uçağın yük hacminin oldukça fazla olması büyük önem teşkil etmiştir.

Boeing 747 Yakıt Ekonomisi

Yakıt tasarrufu bakımından oldukça elverişli olan B747'lerin tercih nedenlerinden biri de budur. Boeing 747 özel uçak kiralama yapan şirketlerin birçoğu bu kıstasa dikkat etmektedir. Ancak Boeing 747 özel uçak kiralama alanında lider olan uçaklardan biri olduğu gibi, tercih kıstası yalnızca tasarruf değildir. Kaza sayısının oldukça az olması, kargo opsiyonu, azami yükseklik ve menzili gibi sebepler ile de Boeing 747 özel uçak kiralama alanında sıklıkla tercih edilmektedir. Yolcular için de birçok avantaj sunan ve tasarımlarıyla ön plana çıkan bu B747'lerin sahip olduğu özellikler, Boeing 747 özel uçak kiralama taleplerini arttırmaktadır.

Boeing 747 sınıfının en çok tercih edilen kargo uçaklarından 400F ve 400 Dreamlifter'ın teknik özellikleri aşağıda olduğu gibidir;

• 400F için makine seçenekleri PW 4062 veya RB211- 524H2-T veya CF6-80C285F,

• Azami kargo yükü 123970 kilogram,

• Azami yakıt kapasitesi 216840 litre,

• Azami kalkış ağırlığı 396900 kilogram,

• Azami menzil 13450 kilometre,

• Yeyir hızı 35000 fitte saatte 910 kilometre,

• Kanat genişliği 64.4 metre,

• Tam boy 70.6 metre,

• Kuyruk yüksekliği 19.4 metre,

• Yükseklik 19.4 metre,

• Genişlik 6.5 metre,

• Kalkış mesafesi 3018 metre ve kabin genişliği 6.1 metredir.

B747 serisi uçaklar uzak mesafe taşımacılığının yıldızı haline gelmiştir. Sahip olduğu nitelikler sayesinde çok tercih edilen bir uçak olan Boeing 747, özel uçak kiralama alanında da dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. Özellikle ABD ile Avrupa ülkelerinde, Boeing 747 özel uçak kiralama yapanların sayısı hayli fazla olduğu gibi, B747'ler tarifeli uçuşlarda da kullanılmaktadır. Buna ek olarak kargo taşımacılığı için, birçok şirket Boeing 747 özel uçak kiralama yapmaktadır.

Boeing 747 Özel Uçak Kiralama

Dünyanın en çok tercih edilen uçaklarından biri olan Boeing 747 özel uçak kiralama alanında da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Uçağın bu denli fazla tercih edilmesinin başlıca nedenleri ise şöyledir:

• B747'lerin yakıt tasarrufu oldukça fazladır. Bu nedenle Boeing 747 özel uçak kiralama maliyetleri daha düşük fiyatlara mal olduğundan, hem yolcular hem de şirketler tarafından avantajlıdır.

• Geniş gövdesi sayesinde yolcu kapasitesi fazla olduğundan, büyük organizasyonlar için idealdir. Bu nedenle yolcu kapasitesinin fazla olacağı uçuşlarda, Boeing 747 özel uçak kiralama yapılmaktadır.

• Hem yolcu uçağı hem de kargo olarak kullanılabildiğinden, hava yolu şirketleri için oldukça avantajlıdır. Bu sayede hava yolu şirketleri tek bir uçakla hem kargo hem yolcu taşıyabildiğinden, Boeing 747 özel uçak kiralama hizmeti vermeyi makul bulmaktadır. Bu nedenle Boeing 747 özel uçak kiralama yapan hava yolu şirketleri sayısı oldukça fazladır.

• Uzun menzilli olması sayesinde, uzak mesafe uçuşları rahatlıkla yapan B747'ler, uzun süren uçuşlar için ideal olduğundan, VIP hizmet almak isteyen yolcular tarafından tercih edilmekte ve Boeing 747 özel uçak kiralama bu alanda sıklıkla yapılmaktadır.

Plures Air Boeing 747 Özel Uçak Kiralama

Dünyanın en prestijli hava yolu şirketlerinden biri olan Plures Air, Boeing 747 özel uçak kiralama ile 7/24 hizmet sunmaktadır. Dünyanın hemen her yerinden uçuş düzenleyebilen Plures, Boeing 747 özel uçak kiralama hizmetinin ayrıcalıklarını müşterilerine sunmakta ve hem konforlu hem de sorunsuz bir yolculuk sunmaktadır.

Talep Formu

Dilediğiniz hizmet türümüzle ilgili bilgi, fiyat ve ilgili işlemlerin başlatılması için talep formlarımızı kullanarak Plures ile iletişime geçebilirisiniz.

Güvenlik Kodunu Yazını Kod Değiştir